Історія собору

Свято-Михайлівський кафедральний собор 

Настоятель собору – прот. Михаїл Мацола.

У 1992 році  на Єпархіальній  Раді  Хмельницької єпархії було   прийнято  рішення про будівництво Свято-Михайлівської церкви у Шепетівці.

Виконком Шепетівської міськради народних депутатів від 19.03.92 р. за № 46 прийняв рішення:

“Дозволити Українській Православній Церкві побудувати церкву на території міського парку культури і відпочинку ім. М. І. Калініна на проспекті Миру, 27 та закріпити за нею земельну ділянку площею 1,5 га для благоустрою прицерковної території.”

Місце для майбутнього храму обрано так, щоб його центральний хрест – символ непереможності Православної віри – було видно з усіх кінців міста,  щоб храм став центром духовного відродження і до нього було б зручно діставатися усім жителям і гостям  міста.

На основі православних церковних архітектурних традицій був зроблений проект Рівненським проектним інститутом “ВАНТЕК” (головний архітектор В. Ф. Ковальчук). Після доповнення проекту церква стала дев’ятикупольною.

Спорудження храму тривало вісім років. Будівництво, оснащення і прикрашення храму здійснювалось за кошти парафіян, організацій, підприємств та установ міста.

5 липня 1992 року Єпископом Хмельницьким і Кам’янець-Подільським Ніфонтом і благочинним Шепетівського благочиння Михаїлом Мацолою  разом  з духовенством та паствою було освячене місце під новий храм, закладено капсулу на місці вівтаря, в якій знаходиться мармурова плита з написом: “Во Имя Отца и Сына и Святого Духа, основася сия церковь в честь и память Святого Архангела Михаила. В лето 1992, месяца июля 5 дня”.

Усі підсобні роботи на будівництві виконували парафіяни на чолі з отцем Михаїлом, який протягом усього будівництва храму був його душею і керівником.

На куполах встановлено дев’ять хрестів з нержавіючої сталі, їхня середина зашита листовою міддю і позолочена сусальним золотом. Великий хрест має висоту 4,5 м, малі – по 2 м.

 

На центральному куполі – зображення чотирьох євангелістів. З правої сторони неба  – Всевидяче око з ангелами  і  ікона «Тайна  вечеря».  З лівої  зображено зірку, яка символізує великий ювілей 2000-ліття Різдва Христового.

У вівтарі центральні ікони –  «Воскресіння Христове», «Цар Слави».

Жертовник  із зображенням ікони Спасителя, що молиться у Гефсиманському саду.

З боків –  святителі Іоанн Златоустий та Василій Великий.

Царські врата різблені з липи і золочені, на них зображення   чотирьох Євангелістів і ікони «Благовіщення».

Перший ряд іконостасу складається з ікон Спасителя, Божої Матері.

На дияконських привратницях ікони Архангела Михаїла, Архангела Гавриїла,        Святителя   Миколая,  Собор Архангела Михаїла .

На правій передній стіні – зображення ікон «Різдва Христового» і «Стрітення», зверху Апостол Петро і Андрій Первозванний.

На передній лівій стіні ікони «Різдва Божої Матері»,   «Введення у храм»,   Апостоли   Павло   і   Яків.

На дзвіниці встановлено 5 дзвонів, найбільший — масою 200 кг.

Висота храму 55 м, загальна площа 850 м2, діаметр головного купола 9 м.

Храм має 9 куполів, що означає 9 чинів Ангельських.

 

21 листопада 2000 року відбулося освячення Свято-Михайлівського собору.

Центральну частину храму прикрасили великий центральний і чотири малих аналої з іконами.

На  освячення   храму   прибув  Високопреосвященніший  Антоній,   АрхієпископХмельницький  і Шепетівський,  благочинні  Хмельницької єпархії,  духовенство міста ірайону,   представники   міської   та   районної   держадміністрації, керівники підприємств і організацій міста тарайону, тисячі жителів та гостей міста.

Представники народного депутата Сергія Буряка передали у дар новозбудованому храму чудотворну ікону Божої Матері “Путеводительница” («Одигітрія»), яка за описом у 1646 році була перевезена на Русь. На іконі написана її історія.

8 жовтня 2009 року собор відвідав Блаженніший  Митрополит Київський і всієї України Володимир.

 

Перейти до панелі інструментів